Nielegalne trekkingi w Nepalu. (oprac. Jarek Durbas – Trekking Team)
Stowarzyszenie Agencji Trekkingowych Nepalu (TaaN) odnotowało drastyczne zwiększenie liczby nielegalnych organizatorów trekkingów. Jako narodowa organizacja zrzeszająca agencje trekkingowe w Nepalu, w imię etyki, uniknięcia problemów i wsparcia dla kraju,wymaga od górskich wędrowców obowiązku z korzystania wyłącznie autoryzowanych agencji.
Kto najczęściej jest nielegalnym organizatorem trekkingów ?
1. Biura podróży i operatorzy z innych krajów.
Ostatnio zauważono wzrost grup trekkingowych, zorganizowanych we własnym kraju, którzy eksplorują szlaki trekkingowe bez podejmowania usług lokalnych firm, lokalnych przewodników i tragarzy lub przewodników i tragarzy dobranych adhoc w miejscach rozpoczęcia trekkingów.
Grupy takie nie płacą również lokalnych podatków z wyjątkiem biletów wstępu do parków narodowych. Unikanie płacenia podatków jest sprzeczne z nepalskim prawem, zgodnie z którym żaden cudzoziemiec nie może samodzielnie organizować i prowadzić wycieczek trekkingowych w Nepalu. Te podmioty prowadzące nielegalną działalność nie ubezpieczają swoich tragarzy i przewodników i turystów, co prawdopodobnie tworzy trudności w zorganizowaniu jakiejkolwiek ewakuacji. Jako odpowiedzialny człowiek, to Twój obowiązek wspomagać lokalny przemysł turystyczny.
2. Nepalscy przewodnicy i tragarze ad hoc.
Obowiązujące nepalskie prawo nie pozwala przewodnikowi górskiemu działać niezależnie lub otworzyć własne biuro podróży. Przewodnicy mogą współpracować z firmą trekkingową lub oferować pracę jako przewodnik i swoje usługi prowadzenia, ale nie mogą samodzielnie organizować podróży.
Wielu wędrowców, którzy nie są świadomi istniejących przepisów, zleca przygotowanie wyprawy przewodnikom, zamiast akredytowanej agencji. Wynajmowanie takiego przewodnika jak i tragarza najczęściej oznacza „płacenie za kłopoty”. Jeśli ktoś z ulicy proponuje zorganizowanie Twojej podróży zarówno zwiedzania jak i trekkingu, Twoja rozsądna odpowiedź powinna brzmieć „nie”.
Przewodnik sam w sobie nie jest ubezpieczony i niechętnie będzie sam inwestował w ubezpieczenie. Tak samo również nie będzie mu zależało na ubezpieczeniu tragarzy. Natomiast taki obowiązek ciąży na firmie, która ich zatrudnia. Jeżeli cokolwiek pójdzie nie według planów z przewodnikiem lub tragarzami, lub z samą wycieczką to na wędrowców spada obowiązek pomocy i ewakuacji a także to oni będą musieli ponieść koszta leczenia i leków. Również wątpliwe jest uzyskanie pomocy w razie gdy to turysta ulegnie wypadkowi. Dodatkowo w przypadku kradzieży lub rozbojów nie będzie możliwości skargi i odzyskania jakiejkolwiek rekompensaty, gdyż trekking był nielegalny.
Najwięcej przypadków nielegalnych trekkingów odnotowano wśród grup organizujących się poprzez różnego rodzaju portale społeczne lub spotkane i poznane na ulicach nepalskich miast.
3. Hotele
Odkryto, że bardzo dużo obcokrajowców kupuje imprezy trekkingowe od obsługi w hotelu, w którym przebywają. Takie transakcje również są zabronione przez nepalskie prawo. Hotel nie może organizować ani zwiedzania, ani tym bardziej trekkingów, ani pośredniczyć w sprzedaży biletów.
Co innego, jeżeli kupi się dane usługi w agencji turystycznej zlokalizowanej w hotelu
Jako obcokrajowiec masz prawo do samodzielnego trekkingu nie biorąc przewodnika lub/i tragarza. Masz prawo samemu nosić swój bagaż i wędrować po szlakach. Jednak jeżeli zamierzasz wynająć kogoś do pracy musisz to zrobić za pośrednictwem upoważnionej agencji, która odpowiada za swoją kadrę i dodatkowo obowiązkowo zapewnia im ubezpieczenie.
Przepisy te dotyczą każdego rodzaju turystów łącznie z gośćmi rządowymi i organizacjami pozarządowymi.
Biorąc przewodnika lub tragarza adhoc narażasz się na ryzyko strajku, chęci podwyżki, zmęczenia lub braku kondycji danej osoby, nieznajomości trasy, nieznajomości pierwszej pomocy, pozostawienia samemu na szlaku.
Taan, wraz z innymi zainteresowanymi organami rządowymi na bieżąco i coraz częściej kontroluje grupy trekkingowe na szlakach turystycznych w celu eliminacji czarnego rynku. Płacąc podatki pomagasz nie tylko ludziom, którzy dla Ciebie pracują, ale również przyczyniasz się do gospodarczego rozwoju tego pięknego kraju jakim jest Nepal.
Do kontroli turystów uprawione są służby Parków, Rezerwatów, wojsko oraz policja.
W przypadku braku wymaganych pozwoleń podczas kontroli mandat karny wynosi co najmniej 100% wartości opłaty + opłaty wymagane. Nepalskie prawo, w wyjątkowych przypadkach, przewiduje również sankcję zakazu ponownego wjazdu do Nepalu przez okres do 5 lat.
Jeżeli wychodzisz na trekking w Nepalu bez karty TIMS lub otrzymałeś kartę bez podanej na niej ceny, lub dostałeś kartę za darmo to prawdopodobnie padłeś ofiarą oszustwa.
Informacje, dotyczące obowiązkowego przewodnika lub tragarza począwszy od 01.09.2012 są co jakiś czas zmieniane i rozbieżne między TAAN a NTB
08.08 NTB podało, że od 01.09 kadra będzie wymagana jedynie dla osób samotnie wędrujących po PN Langtang.
Pełny tekst informacyjny : http://taan.org.np/newsdetail/now-support-staff-mandatory-for-trekkers
oraz: https://www.facebook.com/nepaltourismboard
Trekking Team w Nepalu:
Nasze trekkingi organizowane są przez jedną z najstarszych agencji trekkingowych w Nepalu
Trekking Team Nepal jest w pełni licencjonowanym biurem podróży.
Posiada Licencję Ministerstwa Przemysłu rgd NO929/106,
Departamentu Turystyki Ministerstwa Kultury, Turystyki i Lotnictwa Cywilnego Rgd.No R729(202),
Departamentu podatkowego Ministerstwa Finansów PAN nr 500076477,
jest również akredytowanym miejscem wymiany walut posiadającym pozwolenie NRB (FX) 186 TK Narodowego Banku Nepalu.
a także TAAN (Trekking Agents Association of Nepal), NMA (Nepal Mountaineering Association),
NARA (Nepal Association of Rafting Agents)
KEEP (Kathmandu Environmental Educational Project),
HRA (Himalayan Rescue Association)
i IPPG (International Porter Protection group).
tragarze w Nepalu
namioty w Nepalu
camp trekking w Himalajach